سطح بهینه تستوسترون بدن

سطح بهینه تستوسترون بدن

بدون شک تستوسترون مهم‌ترین هورمون در بدن مردان به‌حساب می‌آید. اما سؤالی که اکثر اوقات از ما پرسیده می‌شود این است که ایده آل ترین سطح تستوسترون برای هر رده سنی چه مقدار است؟

مقالات بسیار زیادی در این زمینه وجود دارد و نتایج متفاوتی گزارش کرده‌اند اما اگر بخواهیم یک محدوده مشخصی از سطوح تستوسترون معرفی کنیم عددی بین 250 تا 1000 نانوگرم در دسی لیتر است. البته شما باید بدانید عوامل بسیاری مثل سن، تحرک، تغذیه و ... روی این دامنه تأثیر می‌گذارد.

0 – 400 نانوگرم در دسی لیتر: این محدوده به‌عنوان سطح تستوسترون پایین معرفی می‌شود. اکثر افرادی که نشانه‌های کمبود تستوسترون در بدن آن‌ها مشاهده می‌شود، در این دامنه قرار دارند.

500 – 700 نانوگرم در دسی لیتر: در این محدوده سطوح تستوسترون نرمال است. در این محدوده سطح تستوسترون طبیعی است و علائم کمبود تستوسترون مشاهده نمی‌شود.

700 – 1000 نانوگرم در دسی لیتر: این محدوده به‌عنوان سطح تستوسترون بالا معرفی می‌شود. معمولاً ورزشکاران برای افزایش توده عضلانی و قدرت، به این سطح از تستوسترون نیاز دارند.

بیش از 1000 نانوگرم در دسی لیتر: این محدوده، سطح بهینه برای مردان است که شما با رعایت کردن برخی اصول که در پست های بعدی راجع به آن صحبت می کنم، می‌توانید سطوح تستوسترون خود را به این طبقه نزدیک کنید؛ اما متأسفانه امروزه در زندگی مدرن و ماشینی به دلیل عدم تحرک و مصرف غذاهای فرآوری شده، اکثر مردان این محدوده را تجربه نخواهند کرد. پس می تواند با رعابت برخی اصول سنتز تستوسترون را در بدن حتی 2 تا 3 برابر کنید.

موفق و تندرست باشید

مهدی روستائی


1398/12/6

برچسب‌ها